Język strony

Kontrast:

    /    

Strona główna - Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury

Główne Menu


Udział w inicjatywie edukacyjnej uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Lublinie „Procesus Veritatis Ars”

W dniach 28-30 kwietnia 2025 roku Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury wzięła udział w organizowanej przez uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Lublinie unikatowej inicjatywie edukacyjnej „Procesus Veritatis Ars”, która została przeprowadzona pod honorowym patronatem Dyrektora Krajowej Szkoły - prof. dr hab. Piotra Girdwoynia.

Wydarzenie polegało na wcieleniu się uczniów w role sędziów, prokuratorów, adwokatów, oskarżonych oraz świadków i przeprowadzeniu czterech symulacji rozpraw sądowych. Przysłużyło się praktycznemu zgłębianiu wiedzy prawniczej, rozwijaniu umiejętności argumentacyjnych i publicznego przemawiania. Umożliwiło młodzieży nie tylko zdobycie cennych kompetencji, ale także poznanie specyfiki pracy w zawodach prawniczych.

W ciągu trzech dni delegaci Ośrodka Szkolenia Ustawicznego i Współpracy Międzynarodowej: Pani sędzia Agnieszka Aurzecka-Abramowicz oraz Pani prokurator Katarzyna Florek wcieliły się w role mentorów i konsultantów, trzymając pieczę nad merytoryczną stroną  realizowanych przez uczniów symulacji rozpraw sądowych. Ponadto oceniały merytorycznie przygotowane symulacje.

W ramach wydarzenia uczestnicy mieli również okazję wziąć udział w warsztatach VR przeprowadzonych przez Panie: Dorotę Jędrasik i Monikę Kanię z Sekcji - Pracowni VR/AI i obejrzeć w goglach VR decyzyjne, interaktywne filmy szkoleniowe - symulacje rozpraw sądowych.

Wydarzenie dopełniło wystąpienie Pani Aleksandry Wójcik – zastępcy Dyrektora Krajowej Szkoły kierującej Ośrodkiem Szkolenia Ustawicznego i Współpracy Międzynarodowej w Lublinie, która wręczyła zwycięzcom nagrody.

Gratulujemy organizatorom wcielenia w życie tak wspaniałej inicjatywy. Życzymy sukcesu w przyszłym roku.

 

Zdjęcie przedstawia trzy młode osoby – licealistów, dwie dziewczyny i chłopak. Stoją na środku sceny. Za nimi jest biała ściana z logo. Logo zawiera obraz twarzy Stanisława Staszica oraz tekst: "Pierwsze Liceum Ogólnokształcące imienia Stanisława Staszica w Lublinie." Po prawej stronie zdjęcia znajduje się mównica. Na jej froncie znajduje się takie samo logo. Zdjęcie przedstawia trzy osoby – kobiety, siedzące przy stole w klasie lekcyjnej. Za nimi znajduje się kilka żółtych krzeseł ustawionych na biurkach. Jedna osoba korzysta z laptopa, na stole znajduje się czerwona książka, mały kubek i torebka. Osoba pośrodku uśmiecha się. Zdjęcie przedstawia salę lekcyjną z kilkunastoma uczniami siedzącymi przy pojedynczych ławkach. Wszyscy uczniowie mają na głowach gogle VR (wirtualnej rzeczywistości) i trzymają w rękach kontrolery. Uczestniczą w zajęciach edukacyjnych z wykorzystaniem technologii VR. Sala ma klasyczny wystrój – na ścianach wiszą portrety historycznych postaci, a podłoga jest wyłożona drewnianym parkietem. Uczniowie są skupieni na doświadczeniu wirtualnym, a ich postawa świadczy o zaangażowaniu. Zdjęcie przedstawia klasę, w której uczniowie siedzą przy drewnianych biurkach. Mają na głowach zestawy do wirtualnej rzeczywistości (VR), trzymają kontrolery VR. Uczniowie wydają się być zaangażowani w aktywność z użyciem sprzętu VR. Klasa ma drewniane szafki, niebieskie drzwi szafki oraz okna, przez które wpada naturalne światło. Klasa. Ludzie siedzą przy stołach ustawionych w kształt litery U. Jedna osoba stoi na środku, wypowiada się. Na stołach są papiery, zeszyty i kubki. W klasie są duże okna, tablica i ekran projektora. Parkiet jest drewniany, na parapecie i w roku sali są kwiaty. Zdjęcie przedstawia dwie osoby: chłopak i dziewczyna, ubrane w czarne togi z niebieskimi żabotami i  niebieskimi lamówkami, stojące w klasie. Klasa ma drewniane krzesła i biurka. W tle znajdują się regały i półki z książkami, ustawione pod ścianą mapy oraz roślina stojąca przy oknie. Przez okno wpada naturalne światło dzienne.

Data: 
środa, Kwiecień 16, 2025
Data publikacji: 
2025-04-16 10:02
Data wytworzenia: 
2025-04-16 10:00
Autor treści: 
Rafał
Jędrzejowski
Ostatnia zmiana: 
2025-04-16 10:05
Autor zmiany: 
Rafał
Jędrzejowski