Język strony

Kontrast:

    /    

Strona główna - Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury

Główne Menu


Postępowania w sprawach na podstawie Konwencji haskiej z dnia 25 października 1980 r. dotyczącej cywilnych aspektów uprowadzenia dziecka za granicę – wybrane zagadnienia - 11-13 maja 2020 r. - Lublin - C32/B/20

Wykładowcy

Paula Jasińska-Drzymała - sędzia specjalista - orzeka w Sądzie Okręgowym w Warszawie sprawach prowadzonych na podstawie Konwencji dotyczącej cywilnych aspektów uprowadzenia dziecka za granicę z dnia 25 października 1980 r.  W latach 2016 – 2017  była Naczelnikiem Wydziału ds. Międzynarodowego Dochodzenia Alimentów oraz Transgranicznych Postępowań dotyczących Odpowiedzialności Rodzicielskiej w Departamencie Współpracy Międzynarodowej i Praw Człowieka Ministerstwa Sprawiedliwości. Absolwentka studiów podyplomowych na kierunku „Prawo międzynarodowe publiczne i służba zagraniczna” na Uniwersytecie Warszawskim.

Agnieszka Wiśniewska-Kaluta - sędzia Sądu Rejonowego w Piasecznie, od 1999 roku orzekała w różnych sądach, w wydziałach rodzinnym, karnym i ksiąg wieczystych. Od 2008 roku orzeka w Sądzie Rejonowym w Piasecznie, w tym okresie delegowana do Sądu Okręgowego w Warszawie. Od 2013 roku Sądzia Łącznikowy w międzynarodowej Haskiej Sieci Sądowniczej (punkt kontaktowy dla Polski).

Marcin Białecki - doktor nauk prawnych w zakresie prawa (afiliacja: WPiA UKSW w Warszawie), adwokat, mediator, mediator rodzinny w sprawach transgranicznych, adiunkt w Katedrze Postępowania Cywilnego na WPiA UKSW w Warszawie, były sędzia, tutor, speaker w Academy of European Law w Trewirze, wykładowca ORA w Łodzi, absolwent Szkoły Prawa Niemieckiego (Münster), stypendysta Uniwersytetu w Strasburgu z zakresu prawa porównawczego oraz Uniwersytetu Justus – Liebig w Giessen, odbył staż w biurze Rady Adwokatur i Stowarzyszeń Prawniczych Europy w Brukseli (CCBE), laureat ogólnopolskich konkursów krasomówczych i finalista Human Rights Competition w Caen we Francji, autor publikacji z zakresu postępowania cywilnego i mediacji.
 
Tematyka szkolenia

Postępowania w sprawach na podstawie Konwencji haskiej z dnia 25 października 1980 r. dotyczącej cywilnych aspektów uprowadzenia dziecka za granicę – wybrane zagadnienia.

  • Prawne aspekty mediacji w sprawach rozpoznawanych w ramach Konwencji haskiej o cywilnych aspektach uprowadzenia dziecka za granicę. Możliwości wykonywania zawodu mediatora w sporach transgranicznych - mediacja rodzinna z elementami transgranicznymi (uprowadzenia rodzicielskie).
  • Ośrodki mediacyjne specjalizujące się w mediacji transgranicznej (szkolenia, koszty, wpis na listę). Promowanie mediacji w sprawach uprowadzeń rodzicielskich.
  • Rozporządzenie Rady (WE) nr 2201/2003 z dnia 27 listopada 2003 r. dotyczące jurysdykcji oraz uznawania i wykonywania orzeczeń w sprawach małżeńskich oraz w sprawach dotyczących odpowiedzialności rodzicielskiej, uchylające rozporządzenie (WE) nr 1347/2000 (Bruksela II Bis): zakres przedmiotowy, wiek dziecka, odpowiedzialność rodzicielska, jurysdykcja ogólna, wyjątki od zasady, przedłużenie jurysdykcji, obecność dziecka, szczególny związek z krajem, jurysdykcja w przypadku bezprawnego zabrania dziecka.
  • Konwencja Haska dotycząca cywilnych aspektów   uprowadzenia dziecka za granicę, sporządzona w Hadze dnia 25 października 1980 r. i Rozporządzenie Rady (WE) nr 2201/2003 z dnia 27 listopada 2003 r. dotyczące jurysdykcji oraz   uznawania i wykonywania orzeczeń w sprawach małżeńskich oraz w sprawach dotyczących odpowiedzialności rodzicielskiej, uchylające rozporządzenie (WE) nr 1347/2000 (Bruksela II Bis) - zależność obu aktów prawnych, stosowanie. Brak podstaw do oddalenia wniosku w trybie Konwencji Haskiej, działanie Sądu w następstwie oddalenia wniosku o wydanie dziecka. Ustalenie prawa materialnego na podstawie Konwencji o jurysdykcji,   prawie właściwym, uznawaniu, wykonywaniu i współpracy w  zakresie odpowiedzialności rodzicielskiej oraz środków ochrony dzieci z dnia 19 października 1996 r. Rola i zakres   działania sędziego łącznikowego (International   Hague Network of Judges).
  • Podstawy oddalenia wniosku o powrót dziecka: miejsce stałego pobytu dziecka, skuteczne wykonywanie władzy rodzicielskiej.
  • Przystosowanie się dziecka do nowego środowiska. Niewykonywanie prawa do opieki lub zgoda następcza. Poważne ryzyko, że powrót dziecka naraziłby je na szkodę fizyczną lub psychiczną, albo w jakikolwiek inny sposób postawiłby w sytuacji nie do zniesienia. Sprzeciw dziecka co do nakazania powrotu, wiek i jego dojrzałość. Podstawy oddalenia wniosku o powrót dziecka – przegląd orzeczeń zagranicznych.
  • Wyzwania mediacji transgranicznej w sprawach haskich: mediacja a postępowanie sądowe, zdatność ugodowa sporów z elementami transgranicznymi, znalezienie właściwych mediatorów, język mediacji i komunikacja w mediacji (aspekty lingwistyczne), motywowanie pełnomocników procesowych i sędziów, „Time limit” w mediacji transgranicznej, miejsce prowadzenia mediacji, uczestnicy postępowania mediacyjnego (małoletnie dziecko, tłumacz, pełnomocnik), współpraca mediatorów i sądów w kontekście organizacji postępowania, wynagrodzenie mediatorów w sprawach haskich, porozumienie/ugoda mediacyjna, pomoc post-mediacyjna w zakresie wykonania porozumienia/ugody. Przygotowanie mediacji, przebieg oraz zakończenie mediacji w sprawach haskich.
  • Podstawy udziału Prokuratora i RPD w postępowaniu haskim. Inicjatywa dowodowa Prokuratora i RPD w postępowaniu haskim. Zaskarżalność orzeczeń przez Prokuratora i RPD w postępowaniu haskim. Udział Prokuratora i RPD w postępowaniu haskim.
Program szkolenia

Szczegółowy program szkolenia dostępny jest dla osób zapisanych na szkolenie.

Informacje dodatkowe

Rekrutacja na szkolenie jest prowadzona za pośrednictwem Sądów Apelacyjnych/Prokuratur Regionalnych.

 

Uprzejmie informujemy, na w/w szkolenie będą kwalifikowane jedynie osoby wskazane przez Dyrekotra Sądu Apelacyjnego/Prokuratora Regionalnego z obszaru Pani/Pana apelacji/regionu, osoby te są proszone o wpisanie się na listę oczekujących szkolenia.

Możliwość samodzielnego zapisu na szkolenie poprzez Platformę Szkoleniową KSSiP jest zablokowana.

 

 W razie trudności z Platfromą Szkoleniową proszę o kontakt z numerem telefonu
(81) 440-87-14.

Adresatami szkolenia są sędziowie orzekający w wydziałach rodzinnych i nieletnich oraz asystenci sędziów orzekających w tych wydziałach zajmujący się sprawami z Konwencji haskiej z 1980 r., a także prokuratorzy i asesorzy prokuratury zajmujący się sprawami z zakresu prawa cywilnego

 ZGODNIE Z NASTĘPUJĄCYMI LIMITAMI MIEJSC:

 

 Prokuratorzy i asesorzy prokuratury - 5 miejsc na jedną edycję.

 

Osoby odpowiedzialne ze strony organizatora

    - merytorycznie:

sędzia Grzegorz Kister

tel. (81) 458 37 54

      e-mail: [email protected]

organizacyjnie:

główny specjalista ds. szkoleń Małgorzata Staniak

tel.  (81) 440 87 39

e-mail: [email protected]



 

Data publikacji: 
2020-02-19 14:56
Data wytworzenia: 
2020-02-19 11:57
Autor treści: 
Małgorzata
Staniak
Ostatnia zmiana: 
2020-02-19 14:56
Autor zmiany: 
Adam
Czerwiński