Język strony

Kontrast:

    /    

Strona główna - Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury

Główne Menu


Nauczyciel, nauczyciel akademicki na rynku pracy. Karta Nauczyciela, 9-11 października 2019 r.,OS w Dębem, sygn. C35/19

Data szkolenia: 9-11 października 2019 r.

Miejsce szkolenia: OS w Dębem

Grupa docelowa: sędziowie i asesorzy sądowi orzekający w wydziałach pracy i ubezpieczeń społecznych oraz asystenci sędziów orzekających w tych wydziałach, prokuratorzy i asesorzy prokuratury zajmujący się sprawami z zakresu prawa cywilnego

Rekrutacja na szkolenia odbywa się wyłącznie poprzez Platformę Szkoleniową KSSiP - http://szkolenia.kssip.gov.pl/login

 

WYKŁADOWCY

Piotr Prusinowski - dr hab. nauk prawnych, Sędzia Sądu Najwyższego w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych. Orzeka w sprawach z zakresu prawa pracy. Wieloletni wykładowca studiów podyplomowych z zakresu prawa pracy, adiunkt w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Autor licznych publikacji naukowych z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Specjalizuje się w tematyce dotyczącej czasu pracy, podstaw prawnych zatrudnienia.   

Bohdan Bieniek - Sędzia Sądu Najwyższego w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych, wykładowca Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, współpracujący z  Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Uczestnik szeregu seminariów i konferencji organizowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Wieloletni wykładowca na szkoleniach z zakresu prawa pracy ubezpieczeń społecznych.

 

Tematyka szkolenia

Charakterystyka i specyfika zatrudnienia nauczycieli. Rodzaje stosunków prawnych zawieranych z nauczycielami. Stosowanie do zobowiązania nauczycielskiego przepisów Kodeksu pracy. Szkoła jako podmiot zatrudniający, dyrektor szkoły jako osoba realizująca czynności z zakresu prawa pracy.
 

Nawiązanie stosunku pracy z nauczycielem – akt mianowania. Treść zobowiązania. Przejście zakładu pracy na innego pracodawcę, a zmiany organizacyjne szkoły w kontekście likwidacji gimnazjów. Dopuszczalność zawarcia z nauczycielem umowy o pracę na czas określony, a reżim zawarty w art. 25¹k.p.

Szczególne uprawnienia nauczycieli – w szczególności prawo do stanu nieczynnego, system wynagradzania nauczycieli, czas pracy pracowników zatrudnionych w szkołach, finansowanie dokształcania i doskonalenia zawodowego nauczycieli.

Odpowiedzialność dyscyplinarna nauczycieli. Przeniesienie nauczyciela na inne stanowisko w tej samej lub innej szkole.

Sposoby rozwiązania stosunku pracy z nauczycielem – uwagi ogólne. Rozwiązanie więzi pracowniczej z uwagi na całkowitą lub częściową likwidację szkoły, zmiany organizacyjne lub zmiany planu nauczania. Prawo do odprawy. Długość okresu wypowiedzenia. Obowiązek podjęcia pracy w innej szkole, w celu uzupełnienia wymiaru zajęć. 

Rozwiązanie stosunku pracy na podstawie art. 23 KN. Data zakończenia stosunku pracy. Wygaśnięcie stosunku pracy z mocy prawa. Dopuszczalność rozwiązania przez nauczyciela stosunku pracy na podstawie art. 55 § 1¹ k.p. Roszczenia przysługujące nauczycielowi (w tym żądanie ustalenia istnienia stosunku pracy i dopuszczenia do pracy).

Zawarcie stosunku pracy z nauczycielem akademickim. Sposoby rozwiązania stosunku pracy z nauczycielem akademickim na podstawie ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.  

Roszczenia przysługujące nauczycielowi akademickiemu w razie wypowiedzenia, rozwiązania i wygaśnięcia stosunku pracy. Terminy dochodzenia roszczeń. Szczególna ochrona nauczycieli akademickich. Wybrane zagadnienia – „nowości” w ustawie Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

 

Osoby odpowiedzialne ze strony organizatora:

merytorycznie - prokurator Dorota Kazanowska

tel. 81 440 87 25

e-mail: d.kazanowska@kssip.gov.pl

organizacyjnie - główny specjalista dr Monika Sędłak

tel. 81 440 87 22

e-mail: m.sedlak@kssip.gov.pl

Data publikacji: 
2019-07-23 09:50
Data wytworzenia: 
2019-07-18 10:40
Autor treści: 
Monika
Sędłak
Ostatnia zmiana: 
2019-07-23 09:50
Autor zmiany: 
Adam
Czerwiński