Język strony

Kontrast:

    /    

Strona główna - Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury

Główne Menu


„Problematyka zwalczania przemocy w rodzinie, przemocy wobec kobiet, przestępstw przeciwko wolności seksualnej” K11/A/16 - 21-23 listopada 2016r. DĘBE.

Data szkolenia: 21-23 listopada 2016 r.
Miejsce szkolenia: DĘBE.
Grupa docelowa: SZKOLENIE DLA SĘDZIÓW ORZEKAJĄCYCH W WYDZIAŁACH KARNYCH ORAZ PROKURATORÓW I ASESORÓW PROKURATURY.

Rekrutacja na szkolenia odbywa się wyłącznie poprzez Platformę Szkoleniową KSSiP - http://szkolenia.kssip.gov.pl/login

Wykładowcy:

Teresa Jaśkiewicz-Obydzińska - psycholog sądowy, biegły  Instytutu Ekspertyz Sądowych w Krakowie, wykładowca Centrum Edukacyjnego Nauk Sądowych IES i Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, członek Rady Fundacji Dzieci Niczyje. Autorka i współautorka kilkudziesięciu publikacji z dziedziny psychologii sądowej w tym m.in. dotyczących zagadnień teoretycznych ekspertyzy psychologicznej, zeznań świadków (uzyskiwania i oceny ich zeznań), problematyki patologii rodziny, wiktymologii.

Prof. dr Zbigniew Lew-Starowicz - psychiatra, seksuolog, psychoterapeuta, biegły sądowy, Konsultant  Krajowy w dziedzinie seksuologii, Kierownik Pracowni Psychoterapii i Rehabilitacji Seksualnej na Wydziale Rehabilitacji Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, Kierownik Zakładu Seksuologii Medycznej i Psychoterapii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie, autor licznych  publikacji naukowych.

Michał Lewoc - sędzia Sądu Rejonowego w Legnicy delegowany do Ministerstwa Sprawiedliwości. Naczelnik Wydziału ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie Departamentu Współpracy Międzynarodowej i Praw Człowieka. Koordynator ds. realizacji w Ministerstwie Sprawiedliwości Krajowego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie. Członek Zespołu Monitorującego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie I i II kadencji. Autor licznych artykułów dotyczących kwestii przeciwdziałania przemocy w rodzinie, w tym książki pt. „Informator dla sędziów, prokuratorów i kuratorów sądowych dotyczący przeciwdziałania przemocy w rodzinie”.

dr Lidia Mazowiecka - prokurator, autorka lub współautorka wielu publikacji na temat ofiar przestępstw i mediacji, członek Rady Ekspertów ds. Ochrony Dzieci Ofiar Przestępstw.

Ewa Wach - psycholog sądowy, pracownik Instytutu Ekspertyz Sądowych w Krakowie. Posiada rekomendacje dla biegłych Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Specjalizuje się w opracowywaniu ekspertyz w sprawach karnych, w tym w zakresie wykorzystania seksualnego, zarówno dotyczących ofiar jak i sprawców. Prowadzi zajęcia z tej tematyki na studiach podyplomowych (UJ, UW, UAM, SWPS) oraz szkoleniach dla pracowników wymiaru sprawiedliwości. Autorka licznych publikacji z tej dziedziny.

Tematyka szkolenia

  • Metodyka postępowania w sprawach dot. przemocy w rodzinie i przemocy wobec kobiet, zasadność powoływania dowodu z opinii biegłych.  Sporządzanie postanowień o powoływaniu biegłych w toku tych postępowań. Ocena opinii biegłych, w tym w szczególności opinii sądowo-lekarskich odnośnie rozstroju zdrowia, naruszenia czynności narządu ciała, w kontekście kwalifikacji prawnej czynu zabronionego.  
  • Prawno – karne aspekty przestępstw dotyczących przemocy wobec kobiet, w tym przemocy seksualnej. Uregulowania międzynarodowe dot. zwalczania i zapobiegania przemocy w rodzinie i przemocy wobec kobiet.
  • Specyfika przestępstw przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletnich jako pokrzywdzonych przestępstwem. Problematyka środków karnych chroniących małoletnich przed sprawcami przestępstw na tle seksualnym popełnionych na ich szkodę, w szczególności środka wymienionego w art. 41 § 1a kk.
  • Formy i mechanizmy przemocy w rodzinie, w tym przemocy seksualnej i ich możliwe konsekwencje.
  • Kontakt z ofiarą przemocy, specyfika zeznań kryteria ich oceny.
  • Przesłuchanie małoletnich ofiar i świadków przemocy-warsztaty.
  • Opinia seksuologa w sprawach o przestępstwa przeciwko wolności seksualnej,  w szczególności dotyczących wykorzystania seksualnego małoletnich, pytania do biegłego, diagnozowanie sprawców przestępstw seksualnych, trudności praktyczne związane z tym zagadnieniem, typowe kontrowersje i błędy.

Program szkolenia

Szczegółowy program szkolenia dostępny jest dla osób zapisanych na szkolenie.

Przypominamy, że zgodnie z Regulaminem Platformy Szkoleniowej KSSiP, zgłoszenie się do udziału w szkoleniu jest równoznaczne  z posiadaniem przez użytkownika Platformy Szkoleniowej
uprzedniej zgody przełożonego na udział w szkoleniu.

Informujemy, że automatyczny zapis na szkolenie dostępny jest wyłącznie dla osób, które uzupełniły dane o miejscu zatrudnienia i wykonywanym zawodzie w swoim profilu.

SZKOLENIE JEST PRZEWIDZIANE DLA SĘDZIÓW ORZEKAJĄCYCH W WYDZIAŁACH KARNYCH ORAZ PROKURATORÓW I ASESORÓW PROKURATURY

O zakwalifikowaniu na kurs decyduje kolejność zgłoszeń.

OSOBY ODPOWIEDZIALNE ZE STRONY ORGANIZATORA:

      merytorycznie:                                                 organizacyjnie:

prokurator Beata Klimczyk                           główny specjalista Artur Nakonieczny

tel. 81 440 87 34                                            tel. 81 440 87 21

e-mail: [email protected]                 e-mail: [email protected]

 

 

Zasady rekrutacji:

 

W celu dokonania zgłoszenia na szkolenie należy:

1.     Zapisać się na listę uczestników za pośrednictwem Platformy szkoleniowej KSSiP. Informacje o szkoleniu znajdują się w sekcji „Szkolenia 2016”.

·         W celu zapisania się na listę uczestników należy założyć konto użytkownika. Po wejściu na stronę główną KSSiPwww.kssip.gov.pl należy w zakładce „Szkolenia ustawiczne” wybrać opcję „Platforma szkoleniowa- Informacje”. W tej sekcji znajduje się instrukcja użytkownika platformy, regulamin, z którymi należy się zapoznać oraz link do założenia konta użytkownika wraz z instrukcją: http://szkolenia.kssip.gov.pl/login/ . Wybranie opcji "Platforma Szkoleniowa-Logowanie" spowoduje bezpośrednie przejście na Platformę Szkoleniową KSSiP.

·         Osoby posiadające konto na platformie e-learningowej nie muszą zakładać nowego konta i mogą zalogować się za pomocą danych z profilu użytkownika platformy e-learningowej.

·         Po założeniu konta następuje weryfikacja danych przez KSSiP i po zaakceptowaniu profilu uczestnika przez KSSiP osoba zainteresowana może dokonywać zapisów na kursy.

·         W celu zapisania się na wybrane szkolenie po zalogowaniu się na Platformę w sekcji „Kursy” należy odnaleźć zakładkę „Szkolenia 2016”, gdzie zostało zamieszczone przedmiotowe szkolenie.

·         W celu rejestracji na szkolenie należy zapisać się na listę uczestników (lub na listę oczekujących  jeżeli miejsca na dane szkolnie zostały już wyczerpane lub uczestnik nie spełnia warunków aby zostać zakwalifikowanym na dane szkolenie)

2.     Wpisanie na listę oczekujących nie jest równoznaczne z zakwalifikowaniem się na szkolenie.

3.     Po przeprowadzeniu rekrutacji Dział Realizacji Szkoleń KSSiP poinformuje uczestników za pośrednictwem Platformy szkoleniowej o zakwalifikowaniu na szkolenie. Nieuzyskanie żadnej informacji z KSSiP jest równoznaczne z niezakwalifikowaniem się na szkolenie.

4.     Osoby, które nie dokonają samodzielnej rejestracji na Platformie szkoleniowej KSSiP nie będą mogły wziąć udziału w szkoleniu.

 

 

 

 

Data publikacji: 
2016-03-24 13:50
Data wytworzenia: 
2016-03-24 10:25
Autor treści: 
Artur
Nakonieczny
Ostatnia zmiana: 
2016-03-24 13:50
Autor zmiany: 
Agnieszka
Welenc