Język strony

Kontrast:

    /    

Strona główna - Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury

Główne Menu


Szkolenie z zakresu antydyskryminacji, 22-24 czerwca 2016 r., Dębe, W3/A/16

Data szkolenia:  22-24 czerwca 2016 r. 
 
Miejsce szkolenia: OS Dębe
 
Grupa docelowa:  sędziowie orzekający w wydziałach cywilnych, rodzinnych i nieletnich, pracy i ubezpieczeń społecznych, gospodarczych
 
Rekrutacja na szkolenie odbywa się wyłącznie poprzez Platformę Szkoleniową KSSiP - http://szkolenia.kssip.gov.pl/login
 
 
WYKŁADOWCY:

Przemysław Feliga  doktor nauk prawnych, sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie, LL.M. Universität Regensburg, adiunkt w Instytucie Wymiaru Sprawiedliwości, autor ponad 40 publikacji z zakresu praw człowieka i prawa postępowania cywilnego, w tym monografii: "Stanowisko prawne syndyka w procesie dotyczącym masy upadłości", Warszawa 2013; komentarza: "Ustawa o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Komentarz", Warszawa 2015.

Paweł Nowak dr hab., profesor KUL, Kierownik Katedry Języka Mediów i Komunikacji Społecznej Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej KUL, wykładowca KSSiP. Autor i współautor szeregu publikacji na ten temat. Ceniony i doświadczony wykładowca oraz trener w zakresie teorii komunikacji masowej i interpersonalnej, komunikacji językowej w mass mediach, retoryki oraz pragmatyki językowej.

Jolanta Panasiuk dr hab., adiunkt w Zakładzie Logopedii i Językoznawstwa Stosowanego UMCS w Lublinie, profesor w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, wykładowca KSSiP. Prowadzi badania naukowe z zakresu teorii interakcji, komunikacji językowej, tekstologii.

Marta Wójcicka dr hab., adiunkt w Zakładzie Kultury Polskiej w Instytucie Kulturoznawstwa UMCS w Lublinie, specjalista public relations. Autorka wielu publikacji na temat komunikacji kulturowej oraz pamięci zbiorowej w aspekcie kulturowym i międzykulturowym. 

Monika Brzozowska-Pasieka adwokat specjalizuje się w prawie cywilnym (ze szczególnym uwzględnieniem ochrony dóbr osobistych), prawie prasowym (również w aspekcie międzynarodowym), prawie karnym oraz prawie internetu. Praktyk, (występowała w wielu procesach o naruszenie dóbr osobistych w prasie i w internecie). Doświadczony trener, przeprowadzała szereg szkoleń z zakresu swojej specjalizacji m. in. szkolenie dla Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w 2011 r., szkolenie dla administracji publicznej (pracownicy Sejmu, Senatu, kancelarii Prezydenta, pracownicy ministerstw), szkolenie dla Sądu Okręgowego w Poznaniu - 2014 r., cykl szkoleń dla Polskiego Radia - 2013 r., cykl szkoleń dla Telewizji Regionalnych (dziennikarzy i wydawców)  - 2010 r., w latach 2010- 2016 szkolenia dla Ministerstw (Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Środowiska, Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, Ministerstwo Gospodarki). Autorka książek i opracowań naukowych m.in. „Prawo prasowe. Komentarz praktyczny”, „Prawo prasowe w praktyce. Kazusy wraz z rozwiązaniami”;  „Dane osobowe w Internecie” „Naruszenie dóbr osobistych na forach internetowych”. Wykładowca akademicki od 2009 r. - ASP Kraków, w latach 2009- 2013 r. Uniwersytet Pedagogiczny Kraków.

 
TEMATYKA:

1. Komunikacja międzykulturowa. Kultura jako źródło barier w komunikacji międzykulturowej: etnocentryzm, stereotypy, uprzedzenia, niepewność, tabu językowe i kulturowe.

2. Niewerbalne bariery komunikacyjne:

-rola terytorium i przestrzeni osobistej w komunikacji międzykulturowej;

-komunikacyjne znaczenie gestów, języka ciała, wyrazu twarzy;

-znaczenie kontaktu wzrokowego w komunikacji z obcym;

-ubiór i wygląd zewnętrzny – różnice kulturowe.

3. SWÓJ – OBCY/INNY. Komunikacja i antropologia kulturowa wobec odmienności/inności/obcości – językowy obraz świata i jego wpływ na postrzeganie NAS i ICH.

4. Agresja językowa, stygmatyzacja i deprecjacja/złośliwa dyskredytacja komunikacyjna.

5. Trzy sposoby dyskryminowania – jawny, ukryty i „współczesny”.

6. Dyskryminowanie intencjonalne i dyskryminowanie pozornie nieświadome.

7. Stereotypy językowe i komunikacyjne. Opis a charakterystyka, automatyzmy komunikacyjne.

8. Złe słowa w komunikacji. Poziomy i zakresy dyskryminacji werbalnej, niewerbalnej i parawerbalnej.

9. Dyskryminacja w mediach masowych i w reklamie. Media społecznościowe a stereotypy i agresja komunikacyjna.

10. Międzynarodowe i krajowe standardy ochrony przed dyskryminacją:

-zakres przedmiotowy i podmiotowy zakazu dyskryminacji   w prawie polskim i europejskim;

-dyskryminacja bezpośrednia;

-dyskryminacja pośrednia;

-molestowanie;

-molestowanie seksualne;

-zakaz działań odwetowych;

-ciężar dowodu w postępowaniach o dyskryminację;

-odszkodowanie/zadośćuczynienie za dyskryminację.

11. Dyskryminacja, mowa nienawiści, wypowiedzi rasistowskie jako naruszenie dobra osobistego. Rozporządzenia unijne i prawo prywatne międzynarodowe.

Koordynacja z ramienia KSSiP:

-merytoryczna:

prokurator Beata Klimczyk

tel. 81 440 87 34

e-mail: b.klimczyk@kssip.gov.pl

 

-organizacyjna:

główny specjalista dr Monika Sędłak

tel. 81 440 87 22

e-mail: [email protected]

 

 

Zasady rekrutacji:

 

W celu dokonania zgłoszenia na szkolenie należy:

1.     Zapisać się na listę uczestników za pośrednictwem Platformy szkoleniowej KSSiP. Informacje o szkoleniu znajdują się w sekcji „Szkolenia 2016”.

·         W celu zapisania się na listę uczestników należy założyć konto użytkownika. Po wejściu na stronę główną KSSiPwww.kssip.gov.pl należy w zakładce „Szkolenia ustawiczne” wybrać opcję „Platforma szkoleniowa- Informacje”. W tej sekcji znajduje się instrukcja użytkownika platformy, regulamin, z którymi należy się zapoznać oraz link do założenia konta użytkownika wraz z instrukcją: http://szkolenia.kssip.gov.pl/login/ . Wybranie opcji "Platforma Szkoleniowa-Logowanie" spowoduje bezpośrednie przejście na Platformę Szkoleniową KSSiP.

·         Osoby posiadające konto na platformie e-learningowej nie muszą zakładać nowego konta i mogą zalogować się za pomocą danych z profilu użytkownika platformy e-learningowej.

·         Po założeniu konta następuje weryfikacja danych przez KSSiP i po zaakceptowaniu profilu uczestnika przez KSSiP osoba zainteresowana może dokonywać zapisów na kursy.

·         W celu zapisania się na wybrane szkolenie po zalogowaniu się na Platformę w sekcji „Kursy” należy odnaleźć zakładkę „Szkolenia 2016”, gdzie zostało zamieszczone przedmiotowe szkolenie.

·         W celu rejestracji na szkolenie należy zapisać się na listę uczestników (lub na listę oczekujących  jeżeli miejsca na dane szkolnie zostały już wyczerpane lub uczestnik nie spełnia warunków aby zostać zakwalifikowanym na dane szkolenie)

2.     Wpisanie na listę oczekujących nie jest równoznaczne z zakwalifikowaniem się na szkolenie.

3.     Po przeprowadzeniu rekrutacji Dział Realizacji Szkoleń KSSiP poinformuje uczestników za pośrednictwem Platformy szkoleniowej o zakwalifikowaniu na szkolenie. Nieuzyskanie żadnej informacji z KSSiP jest równoznaczne z niezakwalifikowaniem się na szkolenie.

4.     Osoby, które nie dokonają samodzielnej rejestracji na Platformie szkoleniowej KSSiP nie będą mogły wziąć udziału w szkoleniu.

 

 

Data publikacji: 
2016-03-07 14:18
Data wytworzenia: 
2016-03-07 11:38
Autor treści: 
Monika
Sędłak
Ostatnia zmiana: 
2016-04-27 10:52
Autor zmiany: 
Monika
Sędłak