Język strony

Kontrast:

    /    

Strona główna - Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury

Główne Menu


Nowość wydawnicza pt.: „Analiza i ocena zeznań świadków”

Nakładem Gdańskiego Wydawnictwa Psychologicznego ukazała się książka autorstwa dra Bartosza Wojciecha Wojciechowskiego pt.: „Analiza i ocena zeznań świadków”, wydana pod honorowym patronatem Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury.

Publikacja ta zawiera charakterystykę teoretycznych założeń oraz możliwości praktycznego wykorzystania trzech metod psychologicznej analizy zeznań świadków: Statement Validity Assessment, Reality Monitoring i Multivariable Adults´ Statements Assessment Model. Autor wyjaśnia, która z nich pozwala na najbardziej niezawodną diagnozę, a także jaki jest stopień obciążenia błędami wyników analizy przy ich użyciu. Wskazuje też, które kryteria treściowe zaproponowane przez psychologów, prawników i logików mają najwyższą przydatność diagnostyczną. Szczególną uwagę poświęca różnicom między zeznaniami wiarygodnymi i świadomie fałszowanymi oraz między relacjami aktywnych uczestników zdarzenia, biernych obserwatorów i osób zmyślających odpowiedzi.

W książce zaprezentowano innowacyjne, oparte na algorytmach decyzyjnych, podejście do psychologicznej analizy treści zeznań świadków, które pozwala na znaczącą poprawę trafności ocen. Rozważania dotyczące psychologicznych metod analizy i oceny zeznań uzupełnia omówienie prawniczego i lingwistycznego podejścia do tego zagadnienia. Książka jest źródłem cennych, sprawdzonych empirycznie i użytecznych wskazówek – przydatnych zarówno w praktyce prawniczej, jak i psychologicznej.

Data: 
środa, Wrzesień 9, 2015
Data publikacji: 
2015-09-09 16:45
Data wytworzenia: 
2015-09-09 16:45
Autor treści: 
Andrzej
Muszyński
Ostatnia zmiana: 
2015-09-09 17:23
Autor zmiany: 
Andrzej
Muszyński