Postępowanie nieprocesowe C8/C/15
Krzysztof Górski - Wiceprezes Sądu Okręgowego w Szczecinie, w latach 2007 – 2009 wizytator do spraw gospodarczych w Sądzie Okręgowym w Szczecinie. Doświadczony wykładowca z zakresu procedury cywilnej oraz prawa gospodarczego (cywilnego materialnego i prawa spółek handlowych) podczas szkoleń dla sędziów, radców prawnych oraz aplikantów.
Temat:
Postępowanie nieprocesowe.
- Zapis windykacyjny.
- Oświadczenie woili w przedmiocie przyjęcia lub odrzucenia spadku, charakterystyka i skutki.
- Zabezpieczenie spadku i spis inwentarza.
- Ważność testamentów i innych rozporządzeń na wypadek śmierci sporządzonych za granicą zgodnie z prawem państwa sporządzenia, a niezgodnie z prawem polskim, na tle prawa międzynarodowego i umów międzynarodowych.
- Problemy dotyczące rozliczeń majątkowych między konkubentami.
- Zagadnienia stosowania przepisów prawa procesowego i materialnego w zakresie ciężaru dowodu a obowiązki i rola sądu w sprawach o dział spadku, podział majątku i zniesienie współwłasności - w szczególności: rozkład ciężaru dowodu w postępowaniach incydentalnych, np. podniesienie zarzutu nabycia własności nieruchomosci przez zasiedzenie, powstanie sporu o uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym, powstanie sporu dotyczacego ważności /skuteczności umowy/ przeniesienia przez spadkodawcę na rzecz jednego ze spadkobierców własności rzeczy objętej wnioskiem o dział; Postępowanie o podział majątku wspólnego, w skład którego wchodzi nieruchomość obciążona hipoteką; Udział w spółce z o.o. nabyty przez jednego z małżonków ze środków z majątku wspólnego, jako składniki tego majatku; Skutki prawne zbycia przez byłego małżonka po ustaniu wspólności ustawowej, bez zgody współmałżonka, przedmiotu należącego do majątku wspólnego; Rozliczenie nakładów dokonanych przez uczestnika na nieruchomości należącej do jednego z małżonków i nieruchomości osoby trzeciej.
- Model koncentracji materiału procesowego wprowadzony ustawą z dnia 16 września 2011 r. o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2011, nr 233, poz. 1381) w postępowaniu o zniesienie współwłasności, dział spadku lub podział majątku (ciężary procesowe stron w zakresie koncentracji materiału procesowego a obowiązek sądu działania z urzędu.
Koordynacja z ramienia KSSiP:
-merytoryczna:
sędzia Greta Książkiewicz
tel. 81 440 87 23
e-mail: [email protected]
-organizacyjna:
sędzia Marek Manowiec
tel. 81 440 87 20
e-mail: [email protected]
specjalista Kinga Leńczuk - Krupa
tel. 81 440 87 21
e-mail: [email protected]
Zasady rekrutacji:
1. W celu dokonania zgłoszenia na szkolenie należy:
- Zapisać się na listę uczestników za pośrednictwem Platformy szkoleniowej KSSiP. Informacje o szkoleniu znajdują się w sekcji „Szkolenia 2015”.
- W celu zapisania się na listę uczestników należy założyć konto użytkownika. Po wejściu na stronę główną KSSiP www.kssip.gov.pl należy w zakładce „Szkolenia ustawiczne” wybrać opcję „Platforma szkoleniowa”. W tej sekcji znajduje się instrukcja użytkownika platformy, z którą należy się zapoznać oraz link do założenia konta użytkownika wraz z instrukcją: http://szkolenia.kssip.gov.pl/login/ . Osoby posiadające konto na platformie e-learningowej nie muszą zakładać nowego konta i mogą zalogować się za pomocą danych z profilu użytkownika platformy e-learningowej.
- Po założeniu konta następuje weryfikacja danych przez KSSiP i po zaakceptowaniu profilu uczestnika przez KSSiP osoba zainteresowana może dokonywać zapisów na kursy.
- W celu zapisania się na wybrane szkolenie po zalogowaniu się na Platformę w sekcji „Kursy” należy odnaleźć zakładkę „Szkolenia 2015”, gdzie zostało zamieszczone przedmiotowe szkolenie.
- W celu rejestracji na szkolenie należy zapisać się na listę uczestników (lub na listę oczekujących jeżeli miejsca na dane szkolnie zostały już wyczerpane lub uczestnik nie spełnia warunków aby zostać zakwalifikowanym na dane szkolenie).
2. Wpisanie na listę oczekujących nie jest równoznaczne z zakwalifikowaniem się na szkolenie.
3. Po przeprowadzeniu rekrutacji Dział Realizacji Szkoleń KSSiP poinformuje uczestników za pośrednictwem Platformy szkoleniowej o zakwalifikowaniu na szkolenie. Nieuzyskanie żadnej informacji z KSSiP jest równoznaczne z niezakwalifikowaniem się na szkolenie.
4. Osoby, które nie dokonają samodzielnej rejestracji na Platformie szkoleniowej KSSiP nie będą mogły wziąć udziału w szkoleniu.
5. W przypadku jakichkolwiek trudności technicznych uprzejmie prosimy o kontakt z administratorem systemu pod adresem: [email protected]