SPRAWOZDANIE Z WYMIANY APLIKANTÓW SĘDZIOWSKICH W RAMACH AIAKOS EUROPEAN EXCHANGE PROGRAMME
W dniach 1-5 grudnia 2014 roku w ramach AIAKOS European Exchange Programme w ÉcoleNationale de la Magistrature w Bordeaux (Francja) miała miejsce wymiana, w której udział wzięli aplikanci sędziowscy oraz sędziowie i prokuratorzy pochodzący z różnych krajów europejskich, m.in. z Macedonii, Chorwacji, Węgier, Austrii, Czech, Polski, Niemiec, Belgii, Holandii i Hiszpanii. Grupa polska składała się z 9 aplikantów III rocznika aplikacji sędziowskiej.
W trakcie wymiany aplikanci zostali podzieleni na grupy, w skład których zazwyczaj wchodziły jedna lub dwie osoby pochodzące z tego samego państwa oraz aplikanci francuscy. Tematem przewodnim wszystkich zajęć był system prawa common law z uwzględnieniem jego specyfiki w zakresie przemocy domowej i spraw rodzinnych.
Poszczególne grupy aplikantów w trakcie zajęć zapoznawały się z przebiegiem procedury cywilnej oraz karnej w krajach, w których obowiązuje system prawa common law, tj. w Anglii i Walii, Szkocji i Stanach Zjednoczonych. Zajęcia były prowadzone w języku angielskim przez sędziów i prokuratorów pochodzących ze wskazanych krajów oraz z Francji. Głównym celem zajęć było przygotowanie przez każdą z grup symulacji rozprawy w języku angielskim uwzględniającej charakterystyczne elementy procedury cywilnej lub karnej określonego obszaru prawa i państwa, np. amerykańskiej rozprawy cywilnej w zakresie podziału niektórych składników majątkowych po ustaniu małżeństwa czy angielskiej rozprawy karnej w sprawie o pobicie żony przez męża. Następnie każda z grup prezentowała przed pozostałymi grupami przygotowaną przez siebie symulację.
W trakcie zajęć aplikanci z poszczególnych państw przedstawiali również ścieżkę dojścia do zawodu sędziego i prokuratora w ich krajach.
Oprócz tego odbyły się trzy wykłady dla wszystkich grup dotyczące systemu common law. Podczas jednego z wykładów reprezentant każdej z grup przedstawiał najistotniejsze zagadnienia związane z tematyką zajęć przeprowadzonych w danej grupie, po czym następowała ogólna dyskusja i wymiana poglądów. Pozostałe dwa wykłady poświęcone były omówieniu historii systemu common law i jego podstawowych zasad, odróżniających ten system od systemu prawa kontynentalnego.
Zagraniczni aplikanci odbyli również wizytę w Tribunal de Grande Instance w Bordeaux (odpowiednik polskiego sądu okręgowego), w trakcie której zostali zapoznani z organizacją francuskiego sądownictwa oraz podstawowymi zasadami francuskiego procesu cywilnego i karnego.
Sporządził:
Tomasz Sadowski, III AS, gr 6.