II etap konkursu na aplikację ogólną – 29 października 2013 roku
Dnia 29 października 2013 r. w Warszawie rozpoczął się drugi etap konkursu na aplikację ogólną. Konkurs przeprowadza Komisja konkursowa powołana przez Ministra Sprawiedliwości. Uczestnicy konkursu rywalizują między sobą o 180 miejsc na aplikacji ogólnej prowadzonej w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury. Do drugiego etapu konkursu zakwalifikowanych zostało ogółem 370 kandydatów. Do egzaminu przystąpiło 365 osób. Rejestracja kandydatów rozpoczęła się o godzinie 8.30 i zakończyła o godzinie 9.30.
W drugim etapie konkursu kandydaci sporządzają pracę pisemną, polegającą na rozwiązaniu trzech kazusów, w tym:
• jednego kazusu z prawa prywatnego (prawa cywilnego, rodzinnego i opiekuńczego, postępowania cywilnego, prawa pracy, prawa spółek handlowych);
• jednego kazusu z prawa publicznego (prawa konstytucyjnego, prawa administracyjnego materialnego, postępowania administracyjnego, postępowania sądowo-administracyjnego, prawa międzynarodowego publicznego);
• jednego kazusu z prawa karnego (prawa karnego materialnego, materialnego prawa wykroczeń i postępowania karnego).
Rozwiązując kazusy kandydaci muszą wykazać się umiejętnością stosowania argumentacji prawniczej, zasad wykładni oraz kwalifikowania stanów faktycznych.
Po pouczeniach wygłoszonych przez Przewodniczącego komisji konkursowej o godz. 10.00 kandydaci rozpoczęli rozwiązywanie kazusów, na co mają 180 minut. W trakcie pracy pisemnej kandydaci korzystają wyłącznie z aktów prawnych udostępnionych przez komisję konkursową. Wszystkie prace pisemne zostały zakodowane. Ich rozkodowanie nastąpi dopiero po dokonaniu oceny wszystkich prac pisemnych przez członków komisji. Oceny każdej pracy pisemnej dokonają niezależnie od siebie dwaj członkowie komisji konkursowej. Każdy z nich wystawi ocenę w systemie punktowym, przy zastosowaniu skali od 0 do 25 punktów za każde zadanie, i sporządzi pisemne uzasadnienie oceny. Liczba punktów przyznanych kandydatowi za pracę pisemną jest średnią ocen wystawionych przez obu członków komisji konkursowej. Komisja konkursowa przystąpi do sprawdzenia prac pisemnych niezwłocznie po zakończeniu drugiego etapu konkursu i ogłosi jego wyniki w terminie nie dłuższym niż 30 dni. Wyniki konkursu zostaną opublikowane na stronie internetowej Krajowej Szkoły.
Ze wstępnych badań statystycznych sporządzonych w Krajowej Szkole wynika, że kandydaci przystępujący do drugiego etapu konkursu pochodzą z 23 uczelni. Najwięcej absolwentów ukończyło następujące uniwersytety: Uniwersytet Jagielloński (93), Uniwersytet Warszawski (33), Uniwersytet M. Curie Skłodowskiej (31), Uniwersytet Śląski (30), Uniwersytet Wrocławski (30), Katolicki Uniwersytet Lubelski (25), Uniwersytet im. A. Mickiewicza (20), Uniwersytet Gdański (19), Uniwersytet im. M. Kopernika (18), Uniwersytet Szczeciński (15), Uniwersytet Łódzki (11), Uniwersytet Rzeszowski (9), Uniwersytet Kardynała S.Wyszyńskiego (9). Najwięcej kandydatów obroniło prace magisterskie z prawa cywilnego (63), prawa karnego (61), postępowania karnego (41), postępowania cywilnego (26). Kandydaci pochodzą ze wszystkich województw. Najwięcej kandydatów wskazało jako miejsce swojego zamieszkania województwo małopolskie (68) i mazowieckie (51). Najmniej kandydatów, pochodzi z województw lubuskiego (2) i opolskiego (5). Aż 45 osób zadeklarowało, że mieszka lub jest zameldowanych w Krakowie. Dla Warszawy liczba ta wynosi 29.
Nie ma ograniczeń wiekowych w dostępie na aplikację ogólną. Prawie 99 % kandydatów urodziło się w latach 80-tych. Najmłodszy kandydat urodził się w 1990 r., a najstarszy w 1972 r.
Aplikanci V rocznika aplikacji ogólnej rozpoczną zajęcia 27 stycznia 2014 r. Aplikacja potrwa 12 miesięcy. Złoży się na nią 11 pięciodniowych zjazdów szkoleniowych w Krakowie prowadzonych przez sędziów, prokuratorów, naukowców i specjalistów z całego kraju. Zajęcia będą prowadzone w kilkunastoosobowych grupach i będą miały praktyczny charakter. Pomiędzy zjazdami aplikanci będą uczestniczyć, pod nadzorem swego patrona, którym może być sędzia, prokurator lub referendarz sądowy, w indywidualnych praktykach w sądach i prokuraturach, położonych w pobliżu miejsca zamieszkania aplikanta. Aplikanci powinni zaliczyć 9 sprawdzianów, od wyniku których uzależniony jest ich udział w dalszym szkoleniu na aplikacjach specjalistycznych. Ukończenie aplikacji ogólnej daje uprawnienie do wykonywania zawodu referendarza sądowego, asystenta sędziego i asystenta prokuratora oraz jest przepustką na aplikację sędziowską lub aplikację prokuratorską. Po jej ukończeniu aplikant ma możliwość podjęcia pracy na stanowisku asystenta sędziego poza procedurą konkursową. Szkolenie na aplikacji jest bezpłatne. Aplikant nie może podjąć zatrudnienia i na swoje utrzymanie otrzymuje od Krajowej Szkoły stypendium w kwocie 3300 zł miesięcznie. Po potrąceniu zaliczki na podatek dochodowy i składki na ubezpieczenie zdrowotne na jego rachunek przelewana jest kwota 2711 zł.